Народното събрание прие промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), изготвени от Министерството на правосъдието и предложени от правителството. С тях се ускорява административното правораздаване чрез въвеждане на задължителна дигитализация и електронно призоваване.
„Важна стъпка в битката с бавното правосъдие е разширяването на дигитализация на административното производство. С приетите днес промени въвеждаме електронен обмен на информация и преписки между институциите, съда и организациите, предоставящи обществени услуги. Актовете на административните съдилища също преминават в електронна форма. Въвеждаме и електронно призоваване на юридически лица, адвокати, нотариуси и съдебни изпълнители, както и електронната комуникация между тях. С всички тези мерки ще ускорим разглеждането и ограничим съществено възможностите за отлагане на дела. Сроковете, в които ще се произнасят административните органи, а след това и административния съд, ще се съкратят драстично“, обясни министърът на правосъдието Георги Георгиев.
По време на обсъждането в Народното събрание той даде пример със случай, при който една от страните по дело, поставя табела на кантората си, че от началото на юни до края на август е в отпуск и поради това не могат да й бъдат връчвани книжа. „Това не може да се отчете като добросъвестно процесуално поведение. С новата нормативна уредба елиминираме възможностите за шиканиране и за забавяне на делата чрез такива трикове“, каза Георгиев.
„Обработването на преписките от административните органи на местната и на централната власт изцяло в електронен вид допълнително ще намали риска от грешки, злоупотреби и корупционни практики“, добави още той.
Промените в АПК разширяват и хипотезите за ползване на видеоконферентна връзка. Такава ще може да се провежда по съображения за сигурност или други важни причини, както и по искане на страна или друг участник в производството, при обективна невъзможност за явяване в сградата на съда. Това ще позволи на хората с увреждания или в отдалечени райони да участват пълноценно в съдебните заседания. Ще се ограничат случаите на отлагане на дела, ще се спести време и разходи за пътуване.