Нито една болница – нито частна, нито държавна – не би могла да бъде накарана да да дава точно определено възнаграждение на медицинските специализанти, защото това е в противоречие със Закона. Това не е решението нито за по-младите, нито за по-възрастните лекари. Ние имаме ограничен човешки ресурс от медицински специалисти. В същото време имаме болнична мрежа от 340 болници, а болничните легла са близо два пъти повече от средното за Европа на 100 хил. души население. Когато имаш такъв ограничен ресурс, за да има ефективна услуга, тя се концентрира. Така не се стига до това на 340 места да финансираш разходите. А това се случва през Националната здравна карта, която към момента НЗОК не изпълнява. Това каза съпредседателят на „Синя България” и лидер на партия КОД д-р Петър Москов в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
От 340 болници трябва да останат 100 с договори с Касата – толкова са и в Австрия при същата структура на населението, коментира той.
Москов уточни, че с Националната здравна карта НЗОК прави подбор на своите договорни партньори на регионален принцип. И допълни, че не е възможно всички болници да отговарят на критериите, като подчерта, че част от настоящите лечебни заведения са извън изискванията.
Политикът каза, че „касата е функцията на бандитски интереси, а не на нашия интерес – нейните вложители”.
По негови думи не може дадена болница да има надлимитна дейност повече отколкото едно от най-големите лечебни заведения изкарва за година. Той беше категоричен, че е недопустимо това да не подлежи на санкции, а договорът с НЗОК да продължава.
Лидерът на КОД подчерта, че докато това продължава, няма да има пари нито за младите, нито за старите лекари и медицинските сестри.
Москов каза още, че поради изтъкнатите факти, качеството на здравеопазването намалява.
► „Къщите на ужасите” и възможното решение на проблема
Д-р Москов коментира казуса с „къщите на ужасите”. Той посочи, че възрастните хора, настанени в домове и хосписи, имат нужда предимно от медицинска помощ, а такава може да бъде предоставена от сестри, под контрола на лекари, следователно от болниците.
Москов обясни, че съм момента в България има 53 хил. болнични легла, от които 23 хил. са празни, но оборудвани и обслужени от персонал, като голям процент от тях са в общинските болници. И обясни, че държавата може да използва тези факти, за да реши проблема с грижата за възрастните хора. Москов подчерта, че не са необходими допълнителни средства за тази цел.
Лекарят посочи, че предложението е изпратено от „Синя България” до министъра на здравеопазването и до НЗОК, но няма да бъде реализирано.
► Политически конфликти, протести и съдебна система
Москов коментира и настоящите протести срещу властта. Той смята, че всеки има право да изразява публично недоволството си и симпатизира на хората, които правят това.
„Работата на политическата партия е да дава решения. На тези протести не се генерират решения, а шум. Да сменим Сарафов е поредният епизод от един филм, който гледаме вече 10-15 години. Проблемът не е в това как се казва главният прокурор, а в това, че е абсолютно недопустимо една политическа партия да контролира части от съдебната система. Тази партия се нарича Движение за права и свободи”, каза той.
Москов посочи, че решението на проблема е с лустрация на съдебната система, като по този начин се решава и кадровият проблем.
Съпредседателят на „Синя България“ посочи, че другият важен акцент е прилагането на „комплекс от десни мерки и политики, които да пресекат пъпната връв на възпроизвеждане на тази корумпирана порочна система – не само съдебна”.
► До какво ще доведе Законът за въвеждане на мерките
Москов е категорично против промените в Закона за въвеждане на еврото, а именно:
♦ невъзможността на търговеца в продължение на половин година да вдига цените;
♦ държавните магазини;
♦ определянето на хранителната верига от държавата, а не от производителя.
По негови думи, ако тези предложения бъдат гласувани, ще се стигне до инфлация, бедност и унищожаване на икономиката.