https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоОбществоБДЖ въвежда мобилни устройства за издаване и валидиране на билети във влаковете

БДЖ въвежда мобилни устройства за издаване и валидиране на билети във влаковете

„БДЖ-Пътнически превози“ поетапно въвежда мобилни устройства за издаване на превозни документи на пътниците във влака и валидиране на издадени вече такива от железопътните гари, спирки, както и онлайн билети. Това каза вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на участието си в петъчния парламентарен контрол.

По-голямата част от превозните служби вече са снабдени с мобилни устройства, с помощта на които издаването и проверката на превозни документи във влаковете е по-лесно, по-удобно и по-бързо, посочи той.

Министър Караджов отговори на поредица от депутатски въпроси, свързани с качеството и сигурността на железопътния превоз на пътници в България.

По темата за либерализацията на железопътния обществен транспорт в България министър Караджов припомни, че вече тече обществено обсъждане за тази реформа, като в него са се включили лицензирани оператори, профсъюзи, научните среди, неправителственият сектор и работещите в железниците.

„Конкуренция в България по закон е възможна от шест години насам. В същото време виждате, че няма нито един нов частен оператор, който да предлага на търговски принцип нови линии по определени дестинации. Ето защо Европейската комисия, по предложения на нашата страна, в Плана за възстановяване и устойчивост, е заложила една допълнителна мярка. Именно да се дадат и част от субсидираните сега сегменти на оператори, които биха желали да получат субсидия и да изпълняват и редовните линии “, посочи Караджов.

Той подчерта, че целта е да се подтикнат няколко оператора да започнат в по-малък регионален мащаб.

Министър Караджов добави, че през летния сезон се въвеждат т. нар. температурни ограничения в скоростта на някои влакове.

„Намаляват се значително скоростите заради т. нар. измятане на релсите при повишените температури. За бъде гарантирано безопасното състояние на железопътния транспорт при повишаването на температурата, според установените регламенти, в зависимост от типа на релсовия път, скоростта на движение се ограничава от 40 до 60 км/ч при достигане на критични температури“, обясни министърът.

Той посочи, че има и практика с боядисване на жп линиите отстрани в бял цвят с вар или фасаген, за да се намали температурата им.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X