https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоПолитикаДепутатите допълват "домовата книга" на служебния кабинет

Депутатите допълват „домовата книга“ на служебния кабинет

Депутатите запълват „домовата книга“, от която президентът Румен Радев може да избере служебен премиер. Това стана след като днес те приеха правилата за предлагане, изслушване и избор на зам.-омбудсман. По закон парламентът трябва да назначи човек на тази длъжност в срок от един месец, след като избере омбудсман.

Поправки в Конституцията, според които президентът може да избира служебния министър-председател само от този списък, бяха прокарани по време на „сглобката“ между ПП-ДБ и ГЕРБ. Текстовете предвиждат, че служебен премиер може да се избира измежду председателя на Народното събрание, управителя и подуправителите на БНБ, омбудсмана и неговия заместник, шефа на Сметната палата и неговите заместници. В четвъртък Конституционният съд отново отказа на държавния глава да отмени „домовата книга“.

Вчера комисията за прякото участие на гражданите е приела правилата за предлагане и избор на кандидат за зам.-омбудсман на извънредно заседание. Според приетите правила, кандидатът трябва да е предложение на омбудсмана.

Миналата седмица депутатите избраха за омбудсман Велислава Делчева. Нейната кандидатура беше издигната от ГЕРБ и бе подкрепена от 123 депутати. Освен Делчева, за поста имаше още петима кандидати: бившият правосъден министър от НДСВ Антон Станков, някогашната депутатка от ГЕРБ Джема Грозданова, ексшефът на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов, Мария Матева и бившият омбудсман Мая Манолова.

Постът на национален защитник бе овакантен миналия април, когато Диана Ковачева подаде оставка, за да отиде в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Заместничката ѝ Елена Чернева-Маркова също напусна в момент, в който името ѝ се завъртя за служебен премиер, и така институцията остана овакантена.

Повече от година партиите в парламента не могат да се договорят кой да изберат за омбудсман. Основната причина за това е, че след промените в конституцията, той и заместникът му бяха вкарани в списъка на потенциалните служебни премиери. С приемането на правилата за избор на шеф на антикорупционната комисия, депутатите решиха институцията на омбудсмана да има свой представител в номинационната комисия за избор на членове на КПК. Тя ще се състои от петима независими членове – по един от ВКС, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, институцията на омбудсмана и Сметната палата. Така изборът на омбудсман отново стана актуален и влезе като извънредна точка в дневния ред на парламента миналия петък.

Според депутати от „Възраждане“, процедурните правила не били публикувани на сайта на парламента, каквото е изискването, след като те бъдат внесени от комисия.

Законът за омбудсмана предвижда заместникът да се определя от парламента „след процедура по публично, прозрачно и състезателно номиниране и избор“, обясни депутатът от партията Димо Дренчев. Той се зачуди какво ще е това състезание, в което ще има само един кандидат, номиниран от омбудсмана. Шефката на ресорната комисия Росица Кирова го призова да предложи промени в закона, щом иска други правила за избор на кандидата.

Депутати от „Възраждане“ и ПП-ДБ обявиха, че в правилата няма срокове и мнозинството няма да допусне да се проведе адекватно изслушване на бъдещия кандидат за поста. Кирова обаче ги увери, че ще има време за всичко и изслушването ще се проведе през септември, когато изтекат процедурните срокове и депутатите се върнат от ваканция.

„Това е поредният опит да се трудоустрои кадър на ГЕРБ, който освен това е и потенциален служебен премиер. Това са едни правила без срокове, за да може да се проведе поредната скорострелна изборна процедура“, заяви Петър Петров от „Възраждане“.

Според колегата му от групата Димитър Гюрев, който е член на комисията за гражданското общество, претендентът ще бъде изслушан в комисия още другата седмица, на 30 юли, а в пленарната зала кандидатурата му ще бъде гласувана още на следващия ден, който е и последният, преди лятната ваканция на парламента.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X