Инспектор от КПК се обажда на депутата Богомил Петков, за да му иска информация какво е правил, докато е бил кмет, макар че не е заемал тази длъжност. Това е анекдот, но само за тези, които не знаят какво е да имаш такива отношения с органите на реда и какво предизвиква такова обаждане. Тази случка трябва да предизвика реакция на Антикопурционната комисия, но такава няма. Има много сериозно разминаване между общественото възприятие за дейността на тази комисия и реакцията спрямо нея от страна на управляващите. Това каза Крум Зарков, бивш секретар на президента по правни въпроси и бивш служебен министър на правосъдието, в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Зарков коментира и задържането на кмета на Варна Благомир Коцев.
„От юридическа гледна точка мярката за неотклонение спрямо съответното обвинение е напълно непропорционална”, каза Зарков.
Той посочи, че „задържане под стража” е най-тежката мярка и се прилага, ако има вероятност лицето да се укрие или да възпрепятства правосъдието. По негови думи в случая с Коцев е трудно това да се случи, тъй като става дума за публична личност и разследване, текло доста преди това.
Зарков каза още, че се случва „нещо порочно”, а именно, че „тези хора са наказани, преди да бъдат осъдени“. По негови думи това дава повод на обществото да вижда в действията срещу Коцев политическа репресия и опит за неговото отстраняване чрез наказателно преследване.
„Борислав Сарафов не е изпълняващ функциите главен прокурор, ако законът се спазва. Прокурорската колегия на ВСС проведе разговор, в който решиха, че този закон не се прилага за Сарафов. Но официално решение няма, защото Прокурорската колегия знае много добре, че то би било незаконосъобразно. След това Съдийската колегия на ВСС направи нещо коренно различно – приложи този закон по сходен казус. Този Висш съдебен съвет – най-дълго служилият в историята, тълкува закона превратно. Въпросът обаче е какво мисли Сарафов, как той чете Закона. Защото той е отговорник на институцията, която следи за законосъобразността на всички”, обясни Зарков.
Той каза, че към момента България няма главен прокурор и причината затова е отказът на няколко народни събрания да изберат нов Висш съдебен съвет. И допълни, че членовете на ВСС се възползват от това, „за да продължат мандата си безкрайно”.
Зарков обясни още, че нито институции, нито НС реагират на тази ситуация. Според него „всички те считат, че ще излязат от ситуацията, като заметат тази тема под килима до 30 септември”.
„Тогава те очакват Конституционният съд да се произнесе по дело, инициирано от Сарафов, срещу спирането със Закон на процедурата по неговия избор за титуляр. Ако то бъде отменено, това означава, че ВСС с изтекъл мандат ще може да избере титуляр за главен прокурор и така да завършат тази процедура – с гласуване и избор на единствения кандидат, който се появи”, обясни още Зарков.
Той допълни, че следващата стъпка е издаване на Указ на президента, който може да го върне веднъж, след което трябва да се съобрази, но няма срок, в който да го направи.
Зарков коментира още новината, че Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, които касаят възможността на президента да избира служебни премиери от така наречената „домова книга“.
Той каза, че това е още един удар по авторитетна институция. „Заради тази невъзможност КС да реши това дело „домовата книга“ остава – с всички проблеми, които това създава, и с възможност в политическа криза за институционален блокаж“, завърши той.