„В Закона за въвеждане на еврото има забрана за повишаване на цените без „обективни икономически фактори“, но няма ясна дефиниция кои предпоставки са обективни и кои – не. Тоест фирми ще бъдат санкционирани по субективната преценка на проверяващите. Това прави законопроекта опасен, защото се създават възможности контролните органи да се превърнат в бухалки.“ Това заяви председателят на Изправи се.БГ Мая Манолова в своя позиция в социалните мрежи.
Според нея в едни случаи на спекулативно повишени цени би се преценило, че всичко е наред и повишението е оправдано, а в други – фирми ще бъдат санкционирани на база свободно тълкуване на това „какво искал да каже авторът?“.
„Например в голямата търговска може да се продава по-скъпо, в малкото магазинче – не, защото имало по-малък разход. Така се създават законови предпоставки да се съсипват бизнеси по поръчка, което не е в интерес нито на потребителите, нито на бизнеса. Дори да приемем, че контролните органи ще бъдат напълно непредубедени и неутрални, всеки би могъл да си намери оправдание за това, че неправомерно завишава цените.“ – коментира Манолова.
За пример тя даде това, че електроенергията е поскъпнала с 11,2% от 1 януари до сега или би могло да се оправдае с хипотетично увеличение на цената на непроследимите маркетинг услуги.
„В нашия закон „Антиспекула“ мерките са ясно описани – какво представляват, как и кой ги налага, за какъв срок важат, при какви условия, колко често и от кого се променят. Ако даден артикул, чиято цена трябва да е регулирана, е предлаган на по-висока цена от търговец, той еднозначно трябва да бъде санкциониран. Еднакви правила и за големите, и за малките. Няма място за двоен аршин и за изпълнение на мръсни поръчки.“ – категорична беше тя.
По думите на Манолова, втори сериозен проблем в приетия на първо четене законопроект на Министерския съвет се дава възможност на правителството да налага мерки за контрол на цени.
„Но кои са мерките? Не са разписани. Това създава несигурност и опасения за злоупотреби у търговците и гражданите. В нашия законопроект предлагаме таван на цените и пределни надценки за основни храни и стоки от първа необходимост, определени в списък от Министерския съвет; връщане на цените на лекарствата и мобилните услуги към тези от 1 януари 2025 г., на банковите такси – към средните за 2024 г. по данни на БНБ, а цената на горивата ще се изчислява по ясна формула на всеки две седмици.“ – добави председателят на Изправи се.БГ.
Според нея не е ясно цените на кои стоки и услуги ще бъдат регулирани. Дали само на основните хранителни продукти и стоките от първа необходимост или и на луксозните автомобили, на екзотичните плодове, на хайвера?
„А още по-голям въпрос е защо в закона на правителството цените на горивата, банковите такси и мобилните услуги не са предмет на ясна регулация. Отговор няма.“ – възмути се Манолова.
Бившият омбудсман припомни, че в изготвения от нея законопроект „Антиспекула“ регулацията се отнася до основните сектори, които засягат жизнения стандарт на хората – основни хранителни продукти и стоки от първа необходимост, лекарства, банкови такси и мобилни услуги.
Според Манолова друг проблем е, че след приемане на новите разпоредби, предложени от правителството, те ще влязат в сила от 8 август. – „Да, кратък период, но достатъчен за раздуване на цените преди да започне регулацията.“
„Затова призовавам депутатите веднъж да проявят разум и реално да защитят потребителите, без да фалират определени бизнеси. Решението е отхвърляне на закона на правителството и да приемат незабавно нашия закон „Антиспекула“.“ – заяви тя.