Десетки хора са завлечени с пари, дадени за построяване на къща. Името на майстора е Басри Али. Всички засегнати семейства имат договори и документи, доказващи, че са превеждали пари по банков път. От 2002 г. досега в Прокуратурата са постъпили над 20 сигнала срещу Али. Досъдебните производства са прекратявани, защото не са намерени данни за престъпление. Новите сигнали са на етап полицейска проверка. Някои от потърпевшите пък се страхували да подават жалби.
Пострадалите са хора от София, Пловдив и селата около тях. Те са дали последните си спестявания или са изтеглили кредит, за да построят мечтаните си къщи на село. Строителят – Басри Али, живее в пловдивското село Войсил. Намирал клиентите си чрез обяви в интернет. Има няколко фирми на негово име, като всички те са с наложени запори – едни от НАП, други от физически лица, а трети – от фирми.
80-годишната Атанаска Петкова разказва, че е една от многото излъгани. Запознала се с майстора, след като продала апартамент и решила да купи парцел в село Болярци, до Пловдив. Сключва договор за строителство с фирма „Делев 17“ ЕООД в средата на 2023 г. Казва, че е изплатила цялостно сумата за строеж и довършителни работи. Дала на Али 92 000 лв.
Майсторът измислял различни причини, за да не построи къщата на жената, като често твърдял, че боледува. Атанаска казва, че дори ѝ пращал снимки с абокат на ръката или пък твърдял, че е получил микроинсулт, че е претърпял инцидент или му се налага да се лекува в Турция.
След две години очаквания и надежда, възрастната жена разбрала, че къщата й никога няма да бъде построена. Атанаска казва, че според изчисления на други строители Басри е вложил около 30 000 лв. максимум.
Друг потърпевш също се надявал, че Басри Али ще му построи къща в пловдивско село. Казва, че му е дал около 220 000 лв. Посочва, че майсторът му е обещал да направи къщата за 4-5 месеца, а цената непрекъснато се повишавала. За тези пари обаче майсторът не бил направил почти нищо и накрая изчезнал, разказва още мъжът. Парите, с които е платил, са спестявания и средства от родителите му.
Басри Али взел парите и на други две семейства, едното от Симеоновград, другото – от Пловдив.
Една от жертвите на майстора разказва, че са дали на майстора 7 900 лв. по фактура и още 25 000 лв. на ръка. Впоследствие Али поискал още 4 000 лв.
Антоанета Ставрева също е сред „ужилените“. Тя разказва, че семейството й продало имот и искало да се пресели в Черноземен. Намерили Басри Али в сайт за строителни дейности. В деня на подписването на договора платили 20 000 лв. аванс. Накрая се оказва, че са внесли общо 87 000 лева. „Основната ни грешка беше, че на първа копка подписахме договор за довършителни работи”, посочва тя.
И в този случай обаче работата не можела да стартира, защото Басри Али започнал да боледува.
Мъжът и жената от Харманли са подали сигнал в прокуратурата. Разпитани са. Срокът на полицейската проверка все още не е изтекъл. Семейството от Пловдив пък доскоро вярвало, че Али ще продължи работата по строежа.
Една от жертвите пък твърди, че работата по техния обект така и не започнала.
В крайна сметка измамените от Басри Али се оказват десетки. Разбрали един за друг чрез пост във Фейсбук, който пуснала една от жертвите. Парите давали както в брой – на ръка, така и по банков път.
Дойчо Андреев споделя, че са дали на Али 10 000 лева, от които той върнал 1000. Но и в този случай не бил направил нищо.
Цонка Христева твърди, че имат договори, фактури и платежни нареждания. Али поискал 19 000 лв., след което – още 3 800. После започнал да се оправдава, че майка му е на смъртно легло, че главният му работник бил пострадал, че някой друг бил болен, че имал проблем с далака. Предлагал да изпрати и снимка.
Христо Мамаров разказва, че сумата, която дал на майстора, възлиза на 27 000 лв. Той смята, че според оценката на наздора, който е наел, свършената работа е за максимум 6 000 – 7 000 лева. Две седмици майсторът работел, след което не е направено нищо по обекта. А оправданията били времето, празници, заболявания. И пак изпращал снимки.
Момчил Вълчев казва, че подписал договора с Али, дал му 20 000 лв. авансово и оттам нататък нищо не се случило. Сред оправданията били счупен багер и починал служител.
Тъй като Басри Али спекулирал, че не е случаен човек, част от излъганите се страхували да подадат сигнал. Цонка Христева казва, че се хвалел, че има връзки.
След като NOVA започва работа по репортажа, Али се свързва с екипа с желанието да даде интервю. Той казва, че наистина има проблем с 5-6 човека, но това е заради закъснение.
Екипът на NOVA уговаря среща с него, но той не се появява. Казва, че е на друг строителен обект. След което отново обещава, че срещата ще се проведе, което пак не се случва. Накрая, по телефона, казва, че не желае тази среща да се реализира.