На земята става все по-топло. Отиващият си юли е бил с 2,7 градуса над обичайната норма, обяви климатологът проф. Георги Рачев пред БНР.
„Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният ледовит океан са още по-топли – с 4, с 5, в някои периоди – с осем градуса над климатичните норми“, коментира той.
И допълни, че никой не знае докога ще продължи този климатичен процес. Единственото спасение е да се адаптираме към това, което предстои.
„Тежка тенденция, която започва от 1995 г. и се засилва през последните години. Не само на Балканите, а в целия свят става все по-топло“, изтъкна проф. Рачев.
По думите му мълниите са сериозен източник за горски пожари, но в сравнение с човешкия фактор са пренебрежимо малко, а и гръмотевичната дейност тези дни беше много малка.
Климатологът посочи, че има високо напрежение и подпалване на сухи треви там, където трасето на далекопроводите не е добре изчистено.
„Другото – лоши сме хората. Това е умишленият палеж“, заяви той.
Прогнозата на Рачев е, че до петък ще се радваме на „ретро лято“.
„Топличко е, но не е тази крайна и жестока жега, която беше преди няколко дни. Ще се движим между 29 и 32 градуса. Това е едно нормално лято – каквото беше в предишния климатичен период“, изтъкна професорът.
Според него малко хора умират от топлинен удар, но прегряването на организма обостря допълнително всички хронични заболявания. Както обикновено, най-уязвими са възрастните хора.
Проф. Рачев обясни, че двата основни прогнозни модела – европейският и американският, предвиждат август, септември и октомври да са с нормални температури и по-малко валежи.