Бихте ли нанесли парфюм на шестмесечно бебе? Бихте ли лакирали малките му нокти с лак, който съдържа формалдехид? Бихте ли напудрили бузите му с бронзант?
Разследване на „Таймс“ установи, че бебетата и малките деца рутинно са изложени на козметични продукти за възрастни, включително ароматизирани спрейове, лакове за нокти и дори татуировки с черна къна, пише Sciencealert.
Въпреки че това може да звучи безобидно – или дори подходящо за Instagram – науката разказва по-тревожна история. Кожата на бебетата е биологично различна от кожата на възрастните: тя е по-тънка, по-абсорбираща и все още се развива.
Излагането на определени продукти може да доведе до незабавни проблеми като дразнене или алергични реакции, а в някои случаи може да носи дългосрочни рискове за здравето, като например хормонални нарушения.
Това не е нов проблем. Проучване от 2019 г. установи, че на всеки два часа в САЩ дете е отвеждано в болница поради случайно излагане на козметични продукти.
Кожата на новороденото има същия брой слоеве като кожата на възрастните, но тези слоеве са до 30% по-тънки. Тази по-тънка бариера улеснява проникването на вещества, включително химикали, в по-дълбоките тъкани и кръвния поток.
Младата кожа също има по-високо съдържание на вода и произвежда по-малко себум (естественото масло, което защитава и овлажнява кожата). Това я прави по-склонна към загуба на вода , сухота и раздразнение, особено когато е изложена на аромати или кремове, които не са формулирани за кърмачета.
Микробиомът на кожата – нейният защитен слой от полезни микроби – също се нуждае от време, за да се развие. До тригодишна възраст кожата на детето завършва изграждането на първия си микробиом. Преди това продуктите, прилагани върху кожата, могат да нарушат този деликатен баланс.
В пубертета структурата и микробиомът на кожата се променят отново, променяйки начина, по който тя реагира на продуктите.
Разследването установи, че бронзанти и лакове за нокти са били използвани върху малки деца. Тези продукти често съдържат вредни или дори канцерогенни химикали , като формалдехид, толуен и дибутилфталат.
Толуенът е известен невротоксин, а дибутилфталатът е ендокринен разрушител – химикал, който може да повлияе на хормоналната функция, потенциално засягайки растежа, развитието и плодовитостта. И двете вещества могат по-лесно да преминат през по-тънката и по-пропусклива кожа на кърмачетата.
Дори ниското ниво на излагане на формалдехид , например от мебели или замърсяване на въздуха, е свързано с по-високи нива на инфекции на долните дихателни пътища при деца (това са инфекции, засягащи белите дробове, дихателните пътища и трахеята).
Дразнещи съставки
В САЩ един на всеки трима възрастни изпитва кожни или респираторни симптоми след излагане на ароматизирани продукти. Ако възрастните реагират, не е изненадващо, че новородените и децата с развиваща се имунна система са изложени на още по-голям риск.
Парфюмите често съдържат алкохол и летливи съединения, които изсушават кожата , което води до зачервяване, сърбеж и дискомфорт.
Някои съставки за грижа за кожата също са изследвани за потенциала им да повлияят на хормоните, да предизвикат алергии или да създадат дългосрочни здравословни проблеми:
- Алкилфенолите , използвани в перилни препарати и козметика, могат да нарушат хормоналната активност
- Антимикробните средства като триклозан могат да повлияят на хормоните на щитовидната жлеза и да допринесат за антибиотична резистентност
- Бисфенолите ( BPA , широко използвани в опаковките), са свързани с хормонални нарушения .
- Циклосилоксаните ( D4 и D5 ) могат да се натрупат в тялото и да повлияят на хормоналния баланс
- Етаноламините могат да реагират с други съставки, за да образуват нитрозамини , някои от които са потенциални канцерогени
- Парабените са консерванти, които имитират естроген , въпреки че някои проучвания показват минимален риск при ниски дози.
- Фталатите, използвани в аромати и пластмаси, са свързани с репродуктивна токсичност , особено при експозиция в ранна детска възраст.
- Бензофенонът се съдържа в много слънцезащитни продукти и някои форми могат да действат като алергени и хормонални разрушители.
Въпреки че много от тези съставки са разрешени в регулирани концентрации, някои изследователи предупреждават за „коктейлен ефект“: кумулативното въздействие на ежедневното излагане на множество химикали, особено при млади, развиващи се тела.
Временни татуировки
Временните татуировки, особено черната къна, са популярни по празниците, но не винаги са безопасни. Черната къна е честа причина за контактен дерматит при деца и може да съдържа пара-фенилендиамин (PPD) , химикал, одобрен за употреба в бои за коса, но не и за директно приложение върху кожата.
Излагането на PPD може да причини тежки алергични реакции и в редки случаи рак . Децата могат да развият хипопигментация – бледи петна, където цветът е изгубен – или, при възрастни, хиперпигментация , която може да продължи с месеци или да стане постоянна.
Тревожно е, че децата, изложени на PPD, могат да получат по-тежки реакции по-късно в живота си, ако използват бои за коса, съдържащи същото съединение. Това понякога може да доведе до хоспитализация или дори фатална анафилаксия .
Поради тези рискове, европейското законодателство забранява директното приложение на PPD върху кожата, веждите или миглите .
„Естествено“ не означава безвредно
Продуктите, предлагани на пазара като „натурални“ или „чисти“, също могат да причинят алергични реакции. Прополисът (пчелен клей), например, се съдържа в много натурални продукти за грижа за кожата, но причинява контактен дерматит при до 16% от децата .
Проучване установи средно 4,5 контактни алергена на продукт в „натуралните“ серии за грижа за кожата. От 1651 „натурални“ продукта за лична хигиена на пазара в САЩ, само 96 (5,8%) не съдържат контактни алергени.
Дори твърдения като „дерматологично тестван“ не гарантират безопасност; те просто означават, че продуктът е тестван върху кожата, а не че не съдържа алергени.
Бебетата и малките деца не са просто миниатюрни възрастни. Кожата им все още се развива и е по-уязвима към раздразнения, химическа абсорбция и системни ефекти: веществата, които проникват през кожата, могат да попаднат в кръвния поток и потенциално да засегнат органи или биологични системи в цялото тяло.
Следователно прилагането на продукти, насочени към възрастни, или дори на добронамерени „естествени“ алтернативи, може да носи реални рискове.
Нежеланите реакции могат да се проявят като обриви, лющене или сърбеж, а в тежки случаи – образуване на мехури или корички. Респираторните симптоми като кашлица или хрипове винаги трябва да бъдат изследвани от медицински специалист.
Когато се съмнявате, не се притеснявайте. Ограничете какво се докосва до кожата на детето ви, особено в ранните години.