На 2 август 2025 г., събота, ще се проведе граждански протест с настояване за пълно и безусловно отваряне на границата между България и Гърция при ГКПП „Рудозем“, обяви организаторът Тодор Батков.
В рамките на протеста в часовия интервал от 10:00 до 12:00 ч. на обяд ще бъде временно блокиран пътят към граничния пункт „Маказа – Нимфея“. Движението в двете посоки ще бъде спряно, като мярката ще засегне всички превозни средства, посочва в съобщение до медиите Батков.
Той посочва, че акцията ще бъде мирна и символична, с цел да обърне общественото и институционално внимание върху ограниченията за свободно преминаване между двете страни, които засягат туристи, местни общности и граничен бизнес.
Организаторът припомня, че отварянето на Беломорския проход е договорено между България и Гърция на 22 декември 1995, а България вече почти 30 години плаща за него с безвъзмездно предоставяне на 90% от водосборния обем на река Места.
Призовават се гражданите, планиращи пътуване към Гърция в този ден и часови диапазон, да използват алтернативни маршрути през граничните пунктове:
- Капитан Петко Войвода – Орменио;
- Ивайловград – Кипринос;
- Златоград – Термес;
- Илинден – Ексохи.