https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоОбществоЩе бъдат ли задължени търговските обекти да използват държавно одобрен софтуер

Ще бъдат ли задължени търговските обекти да използват държавно одобрен софтуер

Ще бъдат ли задължени търговските обекти да използват държавен софтуер след Нова година?Опит ли е това държавата да осветли укриването на оборот? Темата коментира Радостина Пешева от Българската асоциация за развитие на бизнес софтуер в ефира на „Здравей, България”.

„Би трябвало просто да се въведат едни СУПТО системи, които абсолютно всички софтуерни компании у нас имат като версии. Те трябва да се приложат към бизнеса”, обясни Пешева. По думите ѝ, ако решите да си сертифицирате софтуера, самата процедура е доста тромава.

„Не може да се вземе вече сертифициран и да се сложи, защото това е свързано с вдигането на тестова база към всеки един клиент. Софтуерната компания трябва да подготви тази СУПТО версия да бъде актуализирана към настоящата система. Но това не означава, че просто я взимаш и я пускаш във всичките 200 обекта на дадена фирма. Трябва да провериш всички връзки, защото софтуерът е свързан с периферия, с фискални устройства, баркод, скенери, принтери”, поясни тя. И допълни, че това би струвало доста.

СУПТО е софтуер за управление на продажбите в търговски обекти, програма, която се използва за регистриране на продажби, обработка на плащания и издаване на фискални касови бележки. Според Закона за данъка върху добавената стойност това е всеки софтуер, който обработва информация за продажбата на стоки и/или услуги, за които е налице задължение за издаване на фискален бон.

Целта на СУПТО е да осигури пълна проследимост на оборота и да предотврати възможностите за укриване на приходи.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X