Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) измени лиценза на „Борика“ АД като оператор на платежната система за картови плащания БОРИКА, съобщават от централната банка.
Промяната е свързана с въвеждането на еврото като законно платежно средство от 1 януари 2026 г. От тази дата БОРИКА ще обработва картови операции в евро и ще бъде включена като спомагателна система в европейската система TARGET.
В края на ноември БНБ даде съгласие „Борика“ да прекрати дейността си като оператор на платежната система БИСЕРА6 за преводи в левове, също считано от 1 януари 2026 г.
Управителният съвет на БНБ прие и изменения в няколко наредби във връзка с присъединяването към еврозоната.
Променена е Наредба №43 относно определянето и изплащането на максимална дневна сума при спиране на влогове – актуализирани са правилата за валутата и превалутирането.
Актуализирана е и Наредба №44, като изискванията към приходите на независимите оценители вече се съобразяват с въвеждането на еврото.
БНБ прие и изменения в Наредба №31 за сетълмент на държавни ценни книжа, които уреждат обработката им след влизането в еврозоната.








