В периода 9 – 12 януари екипите на РДПБЗН – Русе са реагирали на множество сигнали, свързани с пътни инциденти, пожари, техническа помощ за отстраняване на опасни дървета и други дейности, както и лъжливи сигнали за тревога.
Техническа помощ – ПТП, паднали дървета и клони
На 9 януари сутринта екипи на пожарната са изпратени за оказвана на съдействие след възникнал пътен инцидент между два товарни автомобила на главен път I-5 Русе – Бяла, на разклона за с. Иваново. Екипите са останали на място до 17:35 ч. за обезопасяване и превантивни действия. На 10 януари, около 22:49 ч., е подаден сигнал за самокатастрофирал лек автомобил и заклещен човек на бул. „Христо Ботев“ в гр. Русе. Екип на Първа РСПБЗН – Русе е изпратен за съдействие. На 11 януари следобед е оказано съдействие на ЦСМП в района на Понтон №13 в Русе при инцидент с пострадал работник.
Вследствие на влошени метеорологични условия през последните дни са регистрирани няколко сигнала за паднали дървета и клони: На 9 януари, между 11:05 и 11:45 ч., екип на РСПБЗН – Ветово е отстранил паднал бор, частично блокирал ул. „Сливница“ в гр. Ветово. На 10 януари, в 13:02 ч., екип на ССОД – Русе е премахнал паднало дърво от пътното платно на бул. „България“ в гр. Русе. На 11 януари, сутринта, е отстранен паднал клон от бул. „Цар Освободител“ /в района на магазин „Берьозка“/. На 12 януари, след полунощ, е отстранен паднал клон от пътното платно на пл. „Дунав“ в гр. Русе.
Пожари с материални щети
На 9 януари екипи на Първа РСПБЗН – Русе са реагирали на пожар в паянтова спомагателна постройка, долепена до жилищна къща в с. Щръклево. Огънят е засегнал част от покривната конструкция на къщата. Унищожени са битови и селскостопански вещи. По първоначални данни пожарът е най-вероятно е възникнал вследствие небрежност при боравене с открит огън. На 10 януари вечерта – 18:43 часа е подаден сигнал за пожар в имот в с. Николово – къща с други постройки. Действията на екипите са продължили до 01:40 ч. В гасенето са участвали служители и техника от Първа и Втора РСПБЗН – Русе и ССОД – Русе. Установено е, че пожарът е тръгнал от камина, поради неправилно изградена димоотводна инсталация. Липсата на хидранти в района е наложила викане на допълнителни екипи за транспортиране на допълнителни количества вода. При инцидента няма пострадали хора.
Пожари без материални загуби. На 10 януари рано сутринта е потушен пожар в метален контейнер за отпадъци в ж.к. „Дружба 3“, на ул. „Никола Й. Вапцаров“. На 12 януари сутринта екип на Първа РСПБЗН – Русе е реагирал на сигнал за дим от барака на кея до сградата на Морска администрация – Русе. Установено е, че бездомен мъж е запалил отпадъци, за да се стопли.
Лъжливи сигнали. Регистрирани са и сигнали за пожари, които не са се потвърдили – сигнал за запален тежкотоварен автомобил на главен път I-5, при който е установена техническа неизправност (проблем в турбокомпресора); сигнал за пламъци от покрив на къща в с. Копривец, където най-вероятно е имало самозагасило се запалване на сажди в комин.








