Община Бяла ще отбележи тържествено 149-та годишнина от Освобождението на града и 147 години от Освобождението на България с богата програма на 1 и 2 март под общото мото „БЯЛА ПОМНИ“. Събитията са част от Културен продукт 3, финансиран от Национален фонд „Култура“.
1 март – възстановки, рецитали и премиера на 3D мапинг филм
Празничният цикъл започва на 1 март от 11:30 ч. в Исторически музей – Бяла с възстановка „Царят в Бяла“, създадена по мотиви от стихотворението на Иван Вазов. След нея ще последва рецитал „Стиховете със златни букви в българската литература“.
Следобед Архитектурен комплекс „Колю Фичето“ ще посрещне деца на работилницата по родолюбие „Моята България“. Денят ще завърши с акцент – премиерата на 3D мапинг филма „Гибелта на Панайот Волов във водите на Янтра при Бяла“ – проект, посветен на 150 години от избухването на Априлското въстание.
2 март – „Вечните песни на България“ и тържествена заря
На 2 март от 17:00 ч. в НЧ „Трудолюбие 1884“ ще се състои концертът „Вечните песни на България“, който преплита най-емблематичните слова и мелодии от родното музикално наследство.
Празничната програма ще завърши с традиционната тържествена проверка (заря) от 18:50 ч. на пл. „Екзарх Йосиф I“, в която ще участват военни формирования от НВУ „Васил Левски“ – Велико Търново. Гражданите ще могат да отдадат почит на загиналите за свободата на България.









