НачалоИзбрано от редактораХавиер Ибанес донесе първи медал за България от Олимпиадата

Хавиер Ибанес донесе първи медал за България от Олимпиадата

Българският национал Хавиер Ибанес осигури първи медал за България на Олимпиадата в Париж.

Европейският шампион и втори в схемата в категория до 57 килограма победи поставения под номер 7 вицешампион от Азиатските игри в Хуанчжоу 2023 Шудай Харада (Япония) с 5:0 (329:28, 29:28, 30:27, 30:27, 29:28) съдийски гласа и се класира за полуфиналите, с което си гарантира най-малко бронз.

Роденият в Куба, но с български паспорт, Ибанес взе минимално предимство в първия рунд, но във втория доминираше на ринга и беше предпочетен и от петимата съдии, а в последната част не допусна изненада и си осигури крайната победа.

Ибанес донесе 20-о отличие за българския бокс на Олимпийски игри. Досега националите от страната бяха спечелили 5 златни, 5 сребърни и 9 бронзови, а за последно титла взе Стойка Кръстева на Игрите в Токио 2020. Именно боксьор печели първия медал за България на Олимпиада – Борис Георгиев-Моката се окичва с бронз през 1952 година на Игрите в Хелзинки.

За място на финала на 8 август от 22:46 часа Ибанес ще се изправи срещу бронзовия медалист от Световното първенство Мунарбек Сейтбек Уулу (Киргизстан), който се наложи с 3:2 съдийски гласа над третия в схемата Панамериканския шампион Джамал Харви (САЩ).