https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПоследни новиниПутин пожела на украинците "мирно и справедливо бъдеще"

Путин пожела на украинците “мирно и справедливо бъдеще”

Руският президент пожела на “всички жители на Украйна мирно и справедливо бъдеще” в специално обръщение, публикувано на сайта на Кремъл. То е към ветераните от Великата отечествена война, както наричат в Русия частта от Втората световна война, започнала с нападението на нацистка Германия над бившия СССР през лятото на 1941 г., и всички в Украйна, като се спестява думата “граждани”.

В текста той ги нарича “скъпи приятели” и казва, че “с цялата си душа ви поздравявам с нашия общ велик празник – Деня на победата”.

Украйна не отбелязва Деня на победата от 2015 г. насам като част от декомунизацията на страната. Тогава Върховната рада реши, че на 8 май ще се отбелязва Ден на паметта и помирението, а на 9 май вместо съветския празник – Ден на победата над нацизма във Втората световна война. Символ на новия паметен ден е червеният мак, а лозунгът става “1939-1945. Помним. Побеждаваме”. Мемориалните събития са с акцент в памет на загиналите, а не на военните паради от съветско време.

На 22 ноември 2004 г. Общото събрание на ООН прие резолюция 59/26, с която обяви 8 и 9 май за “време за възпоменание и помирение”, като прие, че отделните държави може да имат отделни дни за победата, освобождението и възпоменанието, но призова да се отбелязват единият или и двата дни “по подходящ начин като почит към всички жертви на Втората световна война”.

Самият Ден на победата е определен с указ от 8 май 1945 г., като на следващия ден има победни салюти в небето на Москва. Парадът на победата е проведен на 24 юни 1945 г. През 1947 – 1965 г. денят е работен и военни паради няма. За неработен го обявяват по времето на Леонид Брежнев, но парадите са на 7 ноември, основният съветски празник в чест на т.нар. Октомврийска революция. Военни паради на Червения площад има само на всяко десетилетие: през 1965 г., 1975 г. и 1985г., както и през 1990 г.

След разпадането на СССР в края на 1991 г. парад под стените на Кремъл няма до 1995 г., след което се подновяват, но само с шествие на блокове от военнослужещи (през 2010 г. дори с представителни части на четири страни съюзници). Чак при Владимир Путин през 2008 г. са включени бойна техника и авиация.

“За съжаление днес нацизмът отново надига глава и опитва да насажда своите варварски, нечовешки порядки”, се казва в днешното обръщение на Владимир Путин към украинците. Той нападна страната на 24 февруари, включително с твърдение, че тя трябва да бъде “денацифицирана”.

“Наш свещен дълг е да не допуснем реванш на идейните наследници на тези, които бяха победени във Великата Отечествена война”, пише още в текста. “Искрено желая на украинските ветерани (…) душевна издържливост, добро здраве и дълголетие, а на всички жители на Украйна – мирно и справедливо бъдеще.”

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X