От днес започна приемът на заявления за подпомагане по подмярка 22.1 „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани, които са особено засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна“ по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 година.
За това информират от Областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ в Русе. Според областния управител Анатоли Станев подобни механизми дават определена степен на сигурност сред заетите в селското стопанство, особено в сегашната динамична и трудна за прогнозиране ситуация. „Сигурен съм, че с общи усилия и подкрепа от страна на държавата ще се намери най-правилния подход за справяне с натрупаните през годините проблеми в този сектор. България има големи традиции в земеделието и животновъдството и трябва да направим всичко възможно да ги съхраним и да насърчим повече млади хора към тези дейности. За съжаление конфликтът в Украйна слага допълнителен негативен отпечатък върху редица сфери, сред тях се оказват и родното земеделие и животновъдство“, коментира Станев. „Считам, че държавата трябва да продължи да подпомага хората от най-засегнатите браншове“, допълва още областният управител.
Един земеделски стопанин ще може да получи подпомагане в размер на не повече от определената максимална помощ от 15 000 EUR, равняваща се на левовата равностойност на 29 337 лева. Финансовата помощ е под формата на еднократно платима сума като спешна безвъзмездна финансова помощ, а мярката е насочена към земеделските стопани, като подкрепата по нея има за цел да допринесе за продоволствената сигурност, за преодоляване на пазарните дисбаланси и непрекъснатост на стопанската им дейност. Заявленията за подпомагане ще се приемат до 5 декември тази година в общинските служби по земеделие по постоянен адрес на кандидата – физическо лице или адрес на управление на кандидата – юридическо лице или едноличен търговец. На подпомагане подлежат земеделски стопани, осъществяващи дейност на територията на страната в секторите „Растениевъдство“ и „Животновъдство“.
Допустими за подпомагане по подмярката са земеделски стопани, които са кандидатствали по схемите за обвързано с производството подпомагане по чл. 18, т. 1-8 и чл. 35, т. 4 от Наредба № 3 от 2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания през Кампания 2021 и Кампания 2022 година; или са кандидатствали по схемата за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания), и по схемите за обвързано с производството подпомагане по чл. 18, т. 9-15 от Наредба № 3 от 2015 г. през Кампания 2021 и Кампания 2022 година, или са кандидатствали за подпомагане по схемата за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания), и са осъществявали дейност в направление „розопроизводство“ и/или „винени лозя“, и/или са отглеждали „слънчоглед“ през кампания 2021 и кампания 2022 година, или са регистрирани за стопанската година 2021-2022 г. с площи с култивирани гъби или са собственици на телета за угояване – мъжки от 6 месеца до 24 месеца, и/или на телета за угояване от 6 месеца до 24 месеца от специализирани месодайни породи.