Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди трите бюджета – държавния бюджет за 2021, за държавното обществено осигуряване и за бюджета на НЗОК. И трите бюджета са подкрепени, с малки забележки относно бюджета на Здравната каса. Това стана ясно от изказване на служебния министър на труда и социалната политика Гълъб Донев след извънредното заседание на НСТС.
Целта е да може държавата да продължи да функционира нормално в рамките на приходите, които ще бъдат акумулирани допълнително, за да не се допусне превишение на дефицита, напротив той може да се намали с 0,5 процента, обясни Донев.
По думите му допълнителните приходи идват от по-голямата събираемост на данъци и акцизи и от страна на здравно и социалноосигурителни вноски.
“Летните месеци дават възможност на бизнеса да работи нормално, на пълни обороти. Увеличението, което се предлага, е в рамките на разумното, във връзка с последваща COVID вълна, има ресурс да бъдат гарантирани както и бизнеса, така и работещите граждани и домакинствата. Повишение има във всички бюджети – в областта на социалната политика – предлаганото преизчисление на пенсиите, заложени са над 230 милиона за други социални плащания, както в сферата на здравеопазването”, каза служебният социален министър.
Той обяви още, че ще бъдат подпомогнати семействата с деца до 14-годишна възраст, като тази подкрепа ще бъде отпусната при евентуално ново затваряне и оставане вкъщи.
“Актуализацията е направена при допускане за тежка COVID криза”, уточни министърът на финансите Асен Василев. Съответно заложените параметри на растеж и инфлация са съобразени с такъв сценарий, плащанията към бизнеса и здравната система са също съобразени с такъв сценарий. Те са условни – ако не се случи такава криза, те ще бъдат значителни по-малки, заяви Василев.
Идеята е, идвайки едно правителство, то да има финансовия ресурс да се справи с потенциална тежка вълна на ковид, без да трябва да се предприемат някакви спешни или извънредни мерки що се отнася до финансите на държавата, посочи служебният финансов министър.
Пламен Димитров от КНСБ обяви, че синдикатът подкрепя тази актуализация. “Подкрепяме я по две причини. Едната е, че всъщност имаме увеличение на разходите в необходимата степен, за да се покрият социалните разходи, разходите за подкрепа на бизнеса и заетостта, и допълнителни разходи в сферата на здравеопазването. Този 1 млрд. и 800 млн. лв. са жизненоважни, и наистина много хора, много организации чакат това да се случи. На второ място подкрепяме философията на тази актуализация. Тя не орязва други разходи. Постигаме едно балансирано действие, спрямо приходи и разходи в действащия бюджет. Като дори се предвижда малко намаление на общия дефицит в края на годината”, допълни Димитров.
КНСБ са направили няколко предложения – публичният транспорт да бъде подкрепен, както и да се увеличи квотата за ваучерите за храна.
Героят на днешния ден е българският бизнес, заяви от своя страна председателят на Българската стопанска камера Радосвет Радев.
Ние всички очаквахме от пролетта актуализация на бюджета, ценното е, че тази актуализация не се случва за сметка на дефицита, обясни той и добави, че от тази гледна точка благодарностите са към данъчната администрация и митниците.
Някои вече дори говорят за спадане на дефицита, отбеляза Радосвет Радев. Служебният кабинет е работодателят на новия парламент, коментира той.
“На новото правителство едно от нещата, които трябва да му бъдат казани още първият ден е, че има действащо тристранно споразумение подписано с българското правителство, което и да било то като персонален състав – взаимоотношенията между работодатели, синдикати и държава”, заяви още Радосвет Радев, председател на Българска стопанска камара.