https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоБългарияКунчев: Съкращаваме интервала за поставяне на трета доза

Кунчев: Съкращаваме интервала за поставяне на трета доза

До края на годината ще бъде взето решение за намаляване на интервала а поставяне на трета бустерна доза от шест на три месеца, а за „Янсен“ – на два месеца. Необходими са няколко дни да се пренастрои системата, но в началото на година вече ще се поставят съгласно новите срокове, каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в „Тази сутрин“.

По думите му България не е закъсняла в предприемането на тази стъпка и действа в синхрон с европейските институции.

В началото на януари ще е ясно дали „Омикрон“ е вече в България, защото секвенирането на една проба отнема от 8 до 10-12 дни и резултатите ще излязат след Нова година, каза Кунчев.

При “Омикрон” липсва един от антигените, но той липсва и при “Делта” и затова се е стигнало до объркване в една българска лаборатория, отбеляза главният държавен здравен инспектор.

“Излизаме от предната вълна на едно не много ниско базово ниво – това е ясно. това, че след празниците ще ни удари вълната от Европа – също е ясно. Тенденция на покачване, да кажем задържане, вече има, от 4 вече е 9%”, коментира главният държавен здравен инспектор.

Новата вълна ще е цунами. Това сравнение пръв е направил директорът на училището по тропическа медицина в Лондон.

“По-простата причина, че “Омикрон” удвоява случаите на два- три дни. Това е лошата му характеристика. Добрата е, че смъртността не е толкова голяма и по-малко хора влизат в болница, но когато болните са страшно много, болниците пак ще се напълнят”, отбеляза Кунчев.

Главният държавен здравен инспектор отново прогнозира, че при настоящото ваксинационно покритие у нас “Омикрон” ще причини големи проблеми.

Няма провал на ваксинационната кампания

“Няма провал на ваксинационната кампания.Провал е, ако няма ваксини и достъп до тях. Грешка беше липсата на добра комуникационна кампания”, смята Кунчев.

Според него 10-15% от населението никога няма да се ваксинират и с тях няма смисъл да се работи, но проучванията са показали, че 48% се колебаят или се страхуват от имунизация и те биха се ваксинирали, ако получат отговор на всичките си въпроси.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X