https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоБългарияПетков: Евролидерите одобриха идеята ни за споделен фонд за бежанците от Украйна

Петков: Евролидерите одобриха идеята ни за споделен фонд за бежанците от Украйна

Премиерът е доволен, че именно България е била водещата страна, която е предложила това

„С евролидерите обсъдихме общ кохезионен споделен фонд за бежанците от Украйна, така че европейското семейство заедно да може да плати разходите, а не всяка страна да се оправя поединично“.

Това каза в Брюксел премиерът Кирил Петков. Той е доволен, че именно България е била водещата страна, която е направила това предложение.

По думите му европейската солидарност е много важна в този момент и е получил голямо одобрение от останалите евролидери. През следващите дни Европейската комисия ще се задейства да предложи различни варианти.

„Успяхме да вкараме като идея и това, че трябва да го направим по много прозрачен начин – не да се дават едни пари на едни правителства, а да се дава на всеки един бежанец на ден за определен период от време“, обясни Кирил Петков.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен е заявила, че това е много добро предложение и ще работи в следващите дни, за да се върне с практични предложения по тази тема.

На въпрос откъде ще дойдат тези пари Петков поясни, че те ще бъдат от остатъчни средства по всички други програми и не става въпрос за нов заем.

„Сумите, които се говореха, за начало е от рода на 10 милиарда за Европа. Всичко зависи от броя на бежанците, които ще влязат“, допълни премиерът и отново изтъкна, че България пое лидерството в тази дискусия и това е отчетено позитивно от всички евролидери.

Относно икономическите последствия от войната в Украйна той заяви, че в момента влизаме в една „не много положителна ситуация“ на европейско ниво, при която има високи цени на петрола и газа, които покачват инфлацията, но едновременно с това намаляват растежа – т.нар. стагфлация.

„В тези периоди стратегията е много специфична – от една страна, ЕЦБ ще намалява паричната маса в ЕС и едновременно с това всички правителства заедно трябва да стимулираме икономиките си, така че да има растеж“, обясни още премиерът.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X