Непълнолетни лица за задържани неправомерно в ареста в Русе. Това твърди Национална мрежа за децата. Те съобщават, че в град Русе 15-годишен сириец е държан месец в ареста.
Осен него още три други непридружени 15-годишни деца са в ареста и към този момент. Според организацията тази практика се прилага вече година. Именно затова вече са сезирани отговорните лица.
Русенската районна прокуратура образува прокурорска преписка по сигнал на Национална мрежа за децата, изпратен до Бойко Рашков, министър на вътрешните работи, и до всички отговорни лица и институции.
Информацията е относно получени данни за неправомерно прилагане на мярка за неотклонение задържане под стража в досъдебни производства срещу непридружени непълнолетни бежанци.
“Национална мрежа за децата изпрати сигнал до Бойко Рашков, министър на вътрешните работи, и до всички отговорни лица и институции, относно получени данни за неправомерно прилагане на мярка за неотклонение задържане под стража в досъдебни производства срещу непридружени непълнолетни бежанци.
Силно сме обезпокоени от постъпилия от наш член сигнал за случай на дете-бежанец А. А. от Сирийска арабска република на 15 години, на което е наложена тази мярка и то прекарва един месец в ареста в град Русе.
Детето е задържано при преминаване на българо-румънската граница на 28 май тази година и е задържано в русенския арест първоначално за 24 часа, след което му е наложена постоянна мярка за неотклонение.
След съдебно производство, на 29 юни то е насочено към социална услуга в гр. Русе. Детето свидетелства, че по време на престоя си в ареста е настанявано и е контактувало с пълнолетни лица, задържани за криминални прояви, при извънредно лоши условия. Давана му е неподходяща за него храна и е държано заключено, без възможност да излиза навън. Детето е нахапано от инсекти, като при посещаването на социалната услуга то е насочено към педиатрично отделение в Русе, където от медицинския персонал е установен тежък обрив след нахапване от насекоми и е предписано спешно лечение. Всичко това свидетелства за нарушение на особените разпоредби на Глава ХХХ от НПК и на чл. 3, ал. 1 и ал. 2 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (поставяне в неблагоприятни условия за изтърпяване на задържането под стража).
На 5 юли, по време на проведена среща с ОЗД, преводачът от Сирия е информирал наши колеги, че в момента в ареста в гр. Русе се намират други три 15-годишни деца – непридружени бежанци. Преводачът пояснил, че налагането на тази мярка от една година насам се е превърнало в честа практика в редица досъдебни производства (въпреки че, съгласно ал. 2 на чл. 386 от НПК, мярката за неотклонение задържане под стража по отношение на непълнолетни следва да се взема единствено в хипотезата на т.нар. „изключителен случай“).
От Национална мрежа за децата сезираме отговорните лица и институции с молба за обстойна проверка и обезпечаване на спешна институционална намеса за закрила правата на непълнолетните бежанци и превенция на последващи подобни случаи в гр. Русе.
В този контекст, настояваме и за следната информация:
• Задържано ли е детето за по-дълъг срок от лимитативния, нормиран в чл. 63, ал. 4 от НПК?
• Настанявано ли е детето с възрастни, включително пълнолетни лица с криминално минало (в пряко противоречие с разпоредбата на ал. 4 от чл. 386 от НПК, както и с чл. 246, ал. 1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража)?
• Свързало ли се е длъжностното лице от съответната териториална структура на МВР, отговарящо за случая, с териториално компетентната дирекция Социално подпомагане и направени ли са стъпки за уточняване на възможността за предприемане на мярка за закрила по Закона за закрила на детето? Ако да, в какъв срок след задържането?
• Уведомено ли е детето по разбираем за него начин за възможността да подаде молба за международна закрила от съответните органи и ако да, кога, къде и по какъв начин?
• Осигурен ли е превод и информация на детето за това какво предстои, какви са възможностите пред него, включително за правна защита?
• Осигурен ли е на детето представител – адвокат, вписан в регистъра за правна помощ на Националното бюро за правна помощ, съобразно разпоредбата на чл. 25 от Закона за убежището и бежанците?
• Кога, как и в какъв срок е предприето уведомяване на Дирекция за социално подпомагане за случая?
• Предприемани ли са действия за осигуряване на здравна помощ за периода на престой в русенския арест и ако да, какви, от кого и с какъв резултат?
• Спазени ли са другите изисквания на Координационния механизъм за взаимодействие между институциите и организациите при случаи на непридружени деца или разделени от семействата си деца чужденци, намиращи се на територията на Република България, включително децата, търсещи или получили международна или временна закрила, приет със Заповед РД-06-6 от 18.04.2022?
• Какъв брой непридружени деца бежанци са задържани за последните 2 години в русенския арест и за какъв период от време? При какви условия са настанявани те?
• Към Министерство на вътрешните работи в допълнение отправяме молба да бъдем снабдени с действащата заповед, издадена от директора на ОДМВР – Русе, по чл. 6 от Инструкция на МВР № 8121з-78 от 24 януари 2015 г. за реда за осъществяване на задържане, оборудването на помещенията за настаняване на задържани лица и реда в тях в Министерството на вътрешните работи.
За пореден път подчертаваме, че всички непридружени деца бежанци са първо и преди всичко деца и като такива имат нужда от закрила, подкрепа и семейство. Практиката в русенския арест е само част от продължаващите системни нарушения на правата на непридружените деца, установявани нееднократно.
Още веднъж подчертаваме необходимостта от внимателно проследяване на прилагането на Координационния механизъм за взаимодействие между институциите и организациите при случаи на непридружени деца или разделени от семействата си деца чужденци. Напомняме, че по отношение на непридружените деца трябва приоритетно да се прилага Законът за закрила на детето.
Всички деца без родител или друг възрастен, отговорен за тях, следва да се предават на Дирекция „Социално подпомагане“ и към тях да се приложат мерки за закрила по чл. 4 от Закона за закрила на детето, а именно, при изчерпване на възможностите за настаняване при роднини и близки, приоритетно настаняване в приемно семейство и, по изключение, настаняване в социална услуга за резидентна грижа. Категорично недопустимо е задържането на деца в арест заедно с пълнолетни с криминално минало и нарушаването на базовите им права на достъп до здравеопазване, образование и правосъдие.”, пишат от детската организация.