Третата неонатална линейка, закупена в рамките на кампанията „Капачки за бъдеще“, потегля към Русе. Това каза в предаването „Тази сутрин“ Лазар Радков. Специализираният автомобил ще обслужва и съседните области Силистра, Разград и Тутракан.
„По данни от лекарите в русенската болница тази линейка ще превозва между 100 и 150 бебенца годишно. Това е осигури транспорта за всички новородени в региона“, обясни още той.
От думите му стана ясно още, че първата закупена неонатална линейка с пари от капачки работи в Пловдив, като вече е направила над 50 курса. Втората е в Плевен, като там все още има някои административни спънки за нейното въвеждане в експлоатация.
„В самата болница няма проблем, но процедурите на по-високо административно ниво се бавят, което е неприятно. Има проблем с някакви застраховки, но до края на седмица ще се опитаме да ги разрешим“, каза още Лазар Радков.
Новата кампания, която той е подел заедно с парамедиците, е да се обучат децата на първа помощ. „Децата са разделени по възрасти. На най-малките се дават съвети как да се евакуират при необходимост. Показваме им и как трябва да си стиснат носа и да си наведат главата при кръвотечение. Ако някои е загубил съзнание, как да го обърнат настрани”, разказа още Лазар Радков.
В студиото на „Тази сутрин“ той показа, как да помогнем на човек, който се е задавил с нещо. „Ако човек кашля, той трябва да продължи да го прави – това означава, че той диша самостоятелно. Но ако не ниша, се хваща с едната ръка отпред, а с другата се навежда напред и се правят пет удара в гърба, за да се освободим трахеята”, каза още той.
„Ако тези удари между плешките не помогнат, се поставя юмрук между пъпа и мечовидния израстък, прави се захващане с втората ръка и двете ръце заедно рязко се дърпат навътре и нагоре. Повтаря се пет пъти. Така се стимулира диафрагмата, да изхвърли глътнатия предмет нагоре”, обясни още Лазар Радков.