https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоПолитикаМО не иска да произвеждаме дронове по лиценз на "Локхийд Мартин"

МО не иска да произвеждаме дронове по лиценз на “Локхийд Мартин”

България е на път да загуби възможността за получаване на технология за производство на безпилотни летателни средства от “Локхийд Мартин” заради прехвърляне на топката между три министерства, стана ясно на заседанието на комисията по отбрана в парламента, съобщи БНТ.

Министърът на икономиката Богдан Богданов обясни, че по договора за доставка на изтребителите F-16 блок 70 страната ни получава безплатно и възможност за производство на дронове. От Министерството на отбраната обаче написали становище, в което предлагат да получат два тренажора на F-16 за обучение на пилоти.

Това разгневи депутатите, които дадоха срок до 15 ноември на Министерството на икономиката, на отбраната и на иновациите да изпратят становище как да се развива като цяло индустриалното сътрудничество с “Локхийд Мартин”.

Заседанието на комисията по отбрана беше засекретено, тъй като депутатите обсъждат действията на правителството за директни доставки за Украйна.

Все още България не е изнесла нито един патрон за Украйна директно, заяви председателят на комисията по отбрана Христо Гаджев след края на закритото заседание. Депутатите и министърът на икономиката са обсъдили възможност за директни доставки без посредници. Възможностите са чрез подписване на междудържавни споразумения или чрез директно договори на фирмите от военнопромишления комплекс.

Припомняме, че в сряда Румен Радев призова за развитието на съвременните отбранителни способности критично важно стават антидрон системите, информационни и психологически информации, използване на космоса, за обвързване на силите ни и средствата ни в единно информационно пространство.

Държавният глава даде да се разбере, че години наред фокусът на модернизацията е бил върху скъпите проекти – самолети, кораби. „Без тях няма модернизация, но в същото време съвременните конфликти показа прилагане на евтини технологични решения – например по-широко се прилагат всякакъв вид дронове – разузнаване, поразяване. Ние не можем да си позволим колосални средства, без да мислим за технолигите в бъдеще. Критично важно стават антидрон системи, за радиоелектронна борба, за използване на космоса и за обвързване на нашите средства в единно информационни пространство“, заяви Радев.

Технологичното обновяване на структурите на националната сигурност, трябва да се мобилизира българската наука и икономика. Трябва да се развие отбранителната наука, икономика, защото имаме традиции и база, и опит в производствената дейност на оръжия, както и подготвени кадри, подчерта Радев.

Според него трябва да се ускори заложеният в ПВУ – Център за наблюдение и информация от космоса с безпилотни системи. Наред с продължаващата реализация на големите проекти за модернизация, трябва да се насочат усилията към нискобюджетни проекти, които да ни дават информационно превъзходство и асиметрично предимство.

В края на изявлението си държавният глава отново се спря върху нужната политика за хората, които работят в системата на националната сигурност, привличането на млади хора с качества и тяхното социално осигуряване.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X