“Още преди седмица казах ясно на г-жа Габриел и на преговорния екип, че аз нямам претенции да бъда министър на външните работи, така че тази тема не виждам защо повече трябва изобщо да се повдига. Предложих на г-жа Габриел и тя се съгласи по други механизми да можем да работим заедно по отношение на контактите с външния свят”, разказа акад. Николай Денков.
След това той даде думата на съпредседателя на ДБ Христо Иванов, който поиска прошка за “това, което се случва в момента”, което пък определи като “напълно излишно и нещо, което може да избегнем”.
Той припомни за декларацията, с който акад. Денков и Мария Габриел излязоха преди девет месеца и обявиха общото си правителство, както и заложените в нея приоритети – реформи, промяна в конституцията, борба с корупцията.
Иванов разказа, че в началото на преговорите двете страни взели един лаптоп и започнали да пишат на чисто. Взимали текстове от двата документа и заедно изработили нов подробен текст. Тогава от ГЕРБ настоявали, че реформите трябва да се гледат и като техен приоритет.
“Не разбирам защо сега подписването на това споразумение се поставя под съмнение като основа за това да продължим и надградим формулата, която позволи да излезем от най-дългата и сериозна политическа криза в цялата модерна история на България”, каза Иванов.
“Надяваме се утре, има технологично време, той да бъде подписан. Ние сме минали три пъти през този документ, т.е три преговорни етапа са минали през този документ, той е в много висока степен на завършеност. Разбира се, ако има някакви конкретни съображения, сме готови да продължим да работим по него”, каза Иванов. “ПП-ДБ са били готови да останат и да продължат преговорите с ГЕРБ днес”, обясни той.
Кирил Петков разказа, че по време на преговорите от ГЕРБ поискали допълнителни министерства, които от ПП-ДБ били готови да им дадат. И ги изчете: МВР, иновации, екология, образование и култура, като освен тях са искали Мария Габриел да бъде и премиер, и външен министър.
“Тези седем позиции се съгласихме да бъдат под тяхна отговорност, което е една стъпка напред от това, което се бяхме разбрали”, коментира Петков и отново обясни, че най-важни са регулаторите.
“Нищо не е загубено. Утре Мария Габриел може да вземе мандата. Имаме още седем дни. Нищо не предполага, че сега трябва да се взривява каквото и да е било. Призовавам г-н Борисов и преговорния екип и много разчитам на Мария Габриел да довършим споразумението, което дефинира реформите в тези три много важни сектора на България, и да продължим управлението и да не вкарваме държавата в криза”, каза той и обясни, че нито хората, нито партиите искат предсрочен вот, а реформите трябва да продължат.
Асен Василев пък припомни, че в 18,00 часа бе в ефира на Би Ти Ви, където заяви, че е “умерен оптимист” за преговорите. От студиото директно отишъл в парламента, за да продължат преговорите, където разбрал, че подписването на споразумението се отлага за неопределен период. И той потвърди, че и двата екипа са работили по документа.
“Реално спор по състава на Министерския съвет няма, има спор то това дали и кога да се подпише споразумението, така че всъщност е напълно възможно това да се окаже фалшива криза. Напълно е възможно обаче да се окаже и реална”, посочи той. Все пак обаче остава умерен оптимист.
“Искам да призова г-н Бойко Борисов да се намеси в тази ситуация, защото в крайна сметка той взима крайните решения”, включи се и лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов.
“Знам, че той винаги се е интересувал от общественото мнение. Социологическите проучвания, публикувани през последните дни, всички казват, че българските граждани не искат предсрочни избори и трябва политиците да се съобразят с това обстоятелство”, каза той и също призова Габриел да не връща празната папка на Радев утре.