https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоАгнетата за Великден и Гергьовден тежат повече и са малко по-скъпи

Агнетата за Великден и Гергьовден тежат повече и са малко по-скъпи

Агнешкото за Великден и Гергьовден, които тази година съвпадат, ще е на почти същата цена като миналогодишната. Разликата е само в това, че самите агнета тази година ще са малко по-тежки. Причината е, че заради подранилото топло време овцете тази пролет са се оагнили малко по-рано и до Великден агнетата ще станат по-големи, съобщиха овцевъди.

Нормално пролетните агнета в България са от порядъка на 25, най-много 30 килограма, но там, където се продават цели животни, тази година средната големина ще надминава 30 кг.

Във вкусовите качества на месото обаче няма никаква разлика.

Цели агнета от ферма ще струват между 10 и 13 лв. за килограм живо тегло. Трябва да се има предвид обаче, че това включва и агнешките дреболии и ако човек иска да има готово и почистено агне, цената му на практика излиза поне с 50% по-висока.

“Аз отглеждам 150 овце и за празниците съм приготвил 50 агнета. Отсега казвам, че килограм живо тегло ще го продавам на 14 лв. А изчистено и готово за пълнене агне ще го пусна на 28 лв. за килограм. Добре съм си направил сметката. По-добре е да пласираш стоката и да зарадваш хората с по-нормални цени, за да може да си сложат на трапезата по една плешка или половинка, отколкото да ми останат непродадени”, сподели 68-годишният фермер Иван Данчев от Пазарджишко.

А жители на Смолянско, които имат възможност да пътуват до селата около гръцкия град Ксанти, разказват, че оттам вече може да се купува цяло агне на цена около 9 евро за килограм.

На пръв поглед то излиза по-евтино от агнешкото по магазините в Смолян, където се продава по 24 лева килото. Но това е много условно, защото в тези 18 лева за кило гръцко агне също влизат всички части на животното и ако във фурната трябва да се сложи плешка или бут, те също излизат скъпо, дори по-скъпо, отколкото ако се купи от магазина в Смолян.

Тази цена на гръцкото агнешко не е по-висока обаче от появилия се миналата седмица в Пловдив агнешки бут по 32,99 лв. килото. Само че става дума само за един магазин в района на Четвъртък пазар, където се продават най-скъпите стоки в града под тепетата. Нормално агнешкият бут в Пловдив в момента струва 30 лв. килото, плешката е малко по-евтина, а цените на задна и предна четвъртина са под 20 лева килото.

Най-скъпо е агнешкото в магазините в Пазарджик – 33 лв. килото, но на много други места то е около 20-24 лева, пише “24 часа”.

Според запознати големите търговски вериги най-вероятно ще постъпят като през последните няколко години – ще купят агнешкото от големи български ферми на цена около 24-26 лв. и ще го продават на себестойност или дори по-евтино.

Причината е, че този пазар е временен и това се разглежда от веригите като инвестиция. Или по-скоро като примамка за клиентите, които покрай евтиното агнешко ще могат да купят и много други продукти. В същото време обаче това ще позволи цената на агнешкото да се задържи на пазара около миналогодишните нива или може би само с една идея по-скъпо. Според хора от бранша средната цена ще е най-много с 8-10% над миналогодишната, и то не навсякъде.

“Основната причина цените на агнешкото в България да бъдат такива, каквито са, е, че у нас има някакво предубеждение то да се консумира извън тези два празника, които отгоре на всичкото и съвпадат тази година. В Италия, Хърватия, Гърция, Сърбия, Северна Македония агнешко се консумира целогодишно, а не само в продължение на около две седмици пролетно време. Затова там производството е по-развито и съответно цените са по-ниски”, каза Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X