https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоЛюбопитноПотопът в Дубай е причинен от изкуствен дъжд?

Потопът в Дубай е причинен от изкуствен дъжд?

Изкуствено създаден дъжд вероятно е причинил невижданата буря, която удари Обединените арабски емирства във вторник. Тя наводни огромни площи в цялата страна, а един човек загина, съобщи агенция Блумбърг.

Водата заля дори най-важния търговски и финансов център на емирствата – столицата Дубай. Летището там е едно от най-натоварените в света. Оттам обявиха в сряда, че полетите още страдат от “значителни смущения”. Наводненията предизвикаха хаос за жителите, свикнали на постоянно топло и сухо време. Училищата бяха затворени, хората работеха от вкъщи и бяха посъветвани да не излизат. Заради безводието в района властите нарекоха случилото се “дъждове на доброто”.

Тъй като липсва дренажна инфраструктура, която да отводнява при дъждове, водата навлезе в домове и подземни паркинги, остави някои сгради без електричество, срути по-малки постройки и наводни мол. На кадри в социалните мрежи се вижда как необичайни розови светкавици озаряват небето.

Освен жертвата в ОАЕ, в съседен Оман се съобщава за най-малко 18 загинали.

Регистрирани са рекордни валежи с 254 мм, паднали за по-малко от 24 часа в Ал Айн, град на границата с Оман. Това е абсолютен рекорд не просто откакто е създадена държавата през 1971 г., а откакто се води статистиката през 1949 г.

Според метеоролога Ахмед Хабиб проливните дъждове в пустинната страна са отчасти резултат от т. нар. засяване на облаци. През 2002 г. ОАЕ започнаха операции по засяване на облаци, за да се справят с проблемите, свързани с водоснабдяването. Липсата на дренажи и канализация на места обаче не за първи път предизвиква наводнения.

Хабиб си обяснява потопа с факта, че Националният метеорологичен център е изпратил най-малко седем самолета за засяване на облаци с химикали от летище Ал Айн между понеделник вечерта и вторник следобед, за да се възползва от конвективните облачни образувания.

Тази техника включва разпръскване на химикали и малки частици – често естествени соли като калиев хлорид – в атмосферата, за да се предизвика повече дъжд от облаците. В случая обаче ситуацията е излязла от контрол.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X