Съдът остави в ареста задържания за контрабанда по разследването в митниците Марин Димитров. Преди минути той обжалва решението, но Софийски апелативен съд отхвърли искането му.
Димитров беше арестуван при акцията на ДАНС и Антикорупционната комисия в началото на април, но веднага след това влезе по спешност в „Пирогов”.
От разказите на адвоката му Любомир Таков стана ясно, че здравословното състояние на задържания не е добро.
“Вчера посети ендокринолог, а днес ще посети кардиологичното отделение в “Пирогов”, обясни защитникът му.
“Лицето трябва да бъде преглеждано и лекувано.”
Според Таков в последните две седмици по делото били разпитани многобройни лица, сред които и служители на МВР, но нито едно от тях не е споменавало да е контактувал с Марин.
“Нито в ДАНС, нито в МВР за мен има информация, че съм се занимавал с контрабанда”, каза пред съда Димитров.
От обвинението цитираха свидетел, който разказал, че Марин е предложил 250 хил. евро, за да бъде назначен Венцислав Кирчев за шеф на Главна дирекция “Национална полиция”.
Адв. Таков контрира, че показанията на свидетеля се базирали на слухове.
“Свидетелят е бившият директор на ОДМВР Хасково и той свидетелства, че Димитров е участвал в организирането на контрабандни канали – обясни прокурор Стоян Лазаров. – В подкрепа на неговите думи са и снимки, намерени на телефона на сина му (Стефан), на които са баща и син, Николай Николов-Паскал и приятелката на сина.”
Прокурор Стоян Лазаров не успя да каже на кого са предлагани парите за назначаването на Венцислав Кирчев.
До момента не е известна бройката на тайните свидетели.
Преди седмица стана ясно, че Марин Димитров е искал рокади в митниците, а Петя Банкова като тяхна шефка ги правела.
Според прокурор Илиан Точев Димитров е осъществявал контактите между български и чужди граждани, за да минават тировете с нелегални цигари през Капитан Андреево, Лесово и Калотина. Поддържал и контакти с митничари и граничари. И Марин, и Стефан имали и дългогодишни контакти с Паскал.