Само две птицеферми в България произвеждат бели яйца от породата кокошки “Бял легхорн” (Leghorn), но те работят предимно за износ. Белите се търсят у нас по-масово единствено по Великден по простата причина, че според домакините боята хваща по-добре и яйцата стават по-красиви.
В Европа консумацията е 60 на 40 в полза на кафявите, а в България те дори имат още по-голям дял.
Във вкусовите им качества обаче няма никаква разлика, твърдят производители.
“По отношение на отглеждането няма кой знае какви съществени различия. Белите кокошки са по-темпераментни, но ядат по-малко фураж и са по-рентабилни за отглеждане. У нас обаче се предпочитат кафявите яйца и затова бизнесът набляга повече на породата Lohman Brown, няма друга причина”, казва Ивайло Гълъбов – председател на Съюза на птицевъдите в България.
Същото споделя и Даниел Божанков, който и председател на Асоциацията на промишленото птицевъдство.
“По великденските празници хората харесват и предпочитат бели заради боядисването, но през останалото време залагат на кафяви.
В арабските държави традицията е основно да се консумират бели”, казва той.
Радостин Лачов – производител, който отглежда 150 кокошки и от двата вида, обяснява, че белият легхорн освен по-темпераментна е и доста по-страхлива кокошка. Отглежда се най-вече за продажба, защото една кокошка върви около 30 лв., докато кафявите са по-евтини.
Той също е категоричен, че разлика във вкуса на яйцата няма. Той ги хранел по един и същ начин. Вкусова промяна според него може да се появи само ако някой реши да ги храни с различен фураж. Например кокошки, хранени с храна, богата на мазнини, произвеждат по-ароматни яйца, отколкото кокошките, хранени с по-ниско съдържание на мазнини.