Часове наред продължават дискусиите по държавния бюджет на второ четене в Народното събрание. От „Има такъв народ“ настояват два милиона лева от парите за Конституционния съд да бъдат насочени към детско здравеопазване, а от „Възраждане“ получиха обещание за един милион лева за старозагорската болница.
Искане за намаляване на лимита на нов дълг със седем милиарда лева отправиха поотделно от „Продължаваме промяната“ и от „Демократична България“. И според двете групи – ако нивото се свие до 11,9 милиарда лева ще има възможност за покриване на 3-процентния дефицит и да се рефинансират старите задължения. „И понеже тука някой от министрите, не видях кой, ме попита: „Какво правим с дефицита?“ Колеги, ако това ви е бюджетът и приемете този бюджет, аз ще ви питам септември какво правим с дефицита“, заяви Мартин Димитров.
„Всеки ден Борисов и Пеевски излизат пред камерите отвън и казват колко ги е грижа за хората. Този бюджет в текущия му вид не показва грижа за хората. Този бюджет в текущия му вид показва грижа за Човека и всички знаем кой е Човекът“, посочи Асен Василев.
Министър Теменужка Петкова обясни за какво е насочен допълнителният дългов ресурс: „За да се увеличи капиталът на държавни търговски дружества в областта на енергетиката, отбраната и сигурността, земеделието, икономическото развитие, образованието“.
А след като от „Възраждане“ фокусираха изказванията си върху необходимостта за изграждането на център за лечение на инсулти към старозагорската болница, Петкова обяви, че е воден разговор с изпълнителния ѝ директор: „Уточнили сме се в професор Йовчев, че за тази година ще му бъде необходим ресурс от един милион лева за оборудване. Той ще стартира обществена поръчка и ресурсът е му бъде осигурен до края на годината, този един милион, който ще бъде необходим.“
След протеста на КНСБ Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ потърси допълнителни пари за детско здравеопазване: „Предложението е за намаляване с 2 милиона и 100 хиляди на бюджета на Конституционния съд за сметка на ръст на възнагражденията в училищно и детско здравеопазване за делегираните от държавата дейности към общините.“
Създаването на държавна верига магазини е непазарна мярка, според депутата от ПП-ДБ Богдан Богданов. „Колеги, кой последно от вас е влизал в „Български пощи“, в клон, нормален, дори в провинцията, да види, че не може такова нещо да бъде изградено“, подчерта той.
Предложението е на „ДПС-Ново начало“, а официалната цел е борба със спекулата и подкрепа на българското производство. Димо Дренчев от „Възраждане“ се усъмни: „Никой не иска да продава на хората краставици. Искат да купуват гласове“.
Депутатите ще заседават до приемането на бюджета на второ четене.