В русенския град Бяла символично, на шестия ден от шестия месец, поставиха начало на нова за страната традиция, наречена „Ден на приемането“. Инициативата е на сдружение SOS Детски селища. Повече за инициативата разказва Наталия Йорданова.
През 2024 година сдружение SOS Детски селища сключва меморандум с община Бяла и започва да реализира в общините Бяла, Борово и Ценово проект за подпомагане на приемните семейства, създали клубове по подобие на тези във Велико Търново. Разбрали, че родителите срещат трудности когато трябва да запишат децата си в детска градина или в училище, и се родила идеята за „Ден на приемането“.
Сини балони полетяха към небето, пуснати от десетки детски ръчички като знак, че трябва да приемаме различните. Община Бяла, един от лидерите в приемната грижа у нас, е домакин на първия по рода си „Ден на приемането. А идеята на инициативата е да възпита толерантност към социалната услуга. В общините Бяла, Борово и Ценово днес работят 18 приемни семейства, в които се отглеждат над 20 деца.
„В продължение на 13 години, когато първият приемен родител поел първото приемно дете до сега над 170 деца са отгледани в тези семейства, това е много, това е голям труд, който искаме да бъде днес почетен“, сподели Албена Добрева, ръководител Център за обществена подкрепа / Консултативен център „Светулка“. „Има деца, които влизат за няколко месеца и отиват при своето истинско бъдещо осиновителско семейство. Има такива, които влизат за малко, за да се поправи в това време биологичното семейство, което е допуснало грешка и биват реинтегрирани.“
„Като бъде настанено ново детенце гушкаме новото и плачем за предишното. Казва се, че децата са временно при нас, но не е така, те остават завинаги в сърцата ни и за мен няма фактическа раздяла. Ние продължаваме да общуваме с осиновителите. Идват си на гости, правим кръщенета. Които вече знаят, че са осиновени като дойдат вкъщи любопитно им е къде са спали, с коя играчка са играли“, разказва Елица, която е приемна майка от 13 години и за това време е дала любов и грижа на 31 деца.
Сдружение SOS Детски селища връчи капсула на приемането на кмета на община Бяла, с послание и пожелание да бъде отворена след десет години.
„Община Бяла и SOS детски селища България запечатва в тази капсула на приемането своите споделени ценности. Да приемем и да уважаваме различните вярвания , обичаи и култури и нагласи като валидни части от човешкия опит. Да зачитаме пространството на другите и да съжителстваме мирно. Да помним, че светът за всички“, каза Директорът Програма SOS Детско селище Изток Иван Христофоров
230 деца от детските градини получиха грамоти за прекрасните си творби- рисунки и шапки за деня на приемането. Празникът в Бяла завърши с шарено хоро.