https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоОбществоКои периоди се зачитат за действителен стаж при пенсия

Кои периоди се зачитат за действителен стаж при пенсия

НОИ отказва да зачете стажа на жени, които не са били на трудов договор, но са отглеждали децата си и са получавали обезщетение от НОИ за майчинство. За това алармира депутати от ДПС – Ново начало, в питане до министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Според тях това води до отказ при пенсиониране, дори ако човек е бил осигурен и е изпълнил изискванията за възраст при минимум 15 години действителен трудов стаж. Те питат защо не се зачита 1-2-годишният период на отглеждане на дете, при положение, че майката е получавала обезщетение за майчинство.

Според Кодекса за социално осигуряване действителен стаж е действително изслуженото календарно време по трудово или служебно правоотношение, времето, през което човек е работил по друго правоотношение и е бил задължително осигурен за инвалидност, старост и смърт, периодът на наборна служба, както и този за политическа и гражданска реабилитация, както и времето, за което човек е подлежал на задължително осигуряване за своя сметка и е внесъл дължимите осигуровки, посочва министърът.

На това основание времето на платените отпуски, през което майките са получавали парично обезщетение от НОИ, както и времето на неплатените отпуски за бременност и раждане и за отглеждане на дете се зачита за действителен стаж, тъй като те са в рамките на съществуващото трудово или служебно правоотношение.

По отношение на признаването на времето за отглеждане на дете до 3-годишна възраст от неработеща майка – за да бъде признат един период за действителен стаж, човекът трябва да е упражнявал трудова дейност, посочва Гуцанов. Това разграничение е нужно, тъй като понятието осигурителен стаж включва както периоди, през които човекът реално е полагал труд, така и тези, които по различни причини се приемат за стаж, без са е упражнявал трудова дейност. Такива са периодите, през които лицата са получавали парично обезщетение за безработица, неработеща майка е гледала дете до 3-годишна възраст, съпруг или родител е полагал грижи за лице с чужда помощ и др.

Действителният стаж е с много по-тясно приложение при преценяване правото на пенсия за стаж и възраст, за инвалидност поради заболяване или трудова злополука. Това отразява спецификата на пенсиите за трудова дейност, чието предназначение е да осигурят заместващ доход на лицата, упражнявали трудова дейност достатъчен принос към осигурителната система, подчертава социалният министър.

Предлагат промени в пенсионната система

Той посочва, че законодателството отчита, че е необходимо майката да полага грижи за своите деца, независимо дали работи или не. Поради това в КСО е предвидено периодът, в който неработеща маяка гледа дете до 3-годишна възраст се зачита за осигурителен стаж при пенсиониране. При разглеждане на тези периоди обаче е безспорно, че през тях лицата не са упражнявали трудова дейност, при която са били осигурени за инвалидност, старост и смърт. Поради това този стаж не можа да бъде зачетен за действителен, категоричен е Борислав Гуцанов.

Той дава за пример хипотези, при които, ако не съществува изискването за действителен стаж, един човек би придобил право на пенсия без никакво участие в осигурителната система. Така например майка, която никога не е работила, но е родила и отгледала 5 деца, би придобила право на пенсия, за която се изисква 15 години действителен стаж.

Друг проблем, е че без осигурителен доход, на основание само стаж, е невъзможно определянето на размера на пенсията, тъй като във формулата участват и двата параметъра. Тъй като индивидуалният коефициент не може да бъде определен, определянето на пенсия само въз основа на периодите на отглеждане на дете, ще получават пенсия в минимален размер – за стаж и възраст – 580,57 лева, за инвалидност поради заболяване – 667,66 лева, 609,60 лева или 493,48 лева в зависимост от процента на инвалидност.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X