https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
НачалоЛюбопитноПродават на търг първата в света дамска чанта от кожа от динозавър

Продават на търг първата в света дамска чанта от кожа от динозавър

Модната индустрия може би е на път да направи необичаен скок назад във времето – цели 66 милиона години. В Париж предстои да бъде предложена на търг първата в света дамска чанта, изработена от т.нар. „кожа на тиранозавър рекс“ – материал, създаден в лабораторни условия чрез използване на генетична информация, извлечена от останки на праисторическия хищник.

Уникалният аксесоар е резултат от съвместен проект на биотехнологичната компания The Organoid Company, производителя Lab-Grown Leather Limited и креативната агенция VML. Очаква се чантата да достигне цена между 300 000 и 500 000 британски лири по време на търга в парижкия аукционен дом Hotel Drouot.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от enfin levé (@enfinleve)

Разработката стъпва върху научни изследвания на фосил, открит през 1988 г. в американския щат Монтана. Става въпрос за един от най-добре запазените известни екземпляри на Tyrannosaurus rex, в който учените са идентифицирали фрагмент от колаген – структурен белтък, който играе ключова роля в изграждането на съединителните тъкани. Макар част от научната общност да оспорва степента на запазеност на подобни биомолекули след десетки милиони години, именно този фрагмент е използван като отправна точка за проекта.

Изследователите са създали компютърен модел на вероятната структура на колагена при тиранозавъра и са интегрирали получените данни в клетки, използвани за производство на лабораторно отгледана кожа. За изграждането на материала са използвани и белтъци от съвременни птици, които се смятат за най-близките живи родственици на динозаврите.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Art Zoo Museum (@artzoomuseum)

„С този проект използваме биологията на миналото, за да създадем луксозните материали на бъдещето“, коментира Бас Корстен от VML. Според него индустрията на лабораторно произведените материали все още среща скептицизъм в луксозния сегмент, тъй като често се възприема като имитация на традиционната кожа. Именно затова екипът е потърсил по-радикален подход.

Не всички учени обаче са убедени, че материалът може да бъде определян като „динозавърска кожа“. Археологът д-р Ян Декер от University of Turin отбелязва, че разработката представлява синтетичен колаген, генериран чрез модели с изкуствен интелект и базиран на данни от различни видове животни.

„Това не е динозавърска тъкан в буквалния смисъл на думата. Материалът е много по-близък до птиците, отколкото до изчезналите динозаври“, посочва той.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
X