![]()
Жители на село Жълти бряг в община Стамболово организират протест срещу планираното изграждане на фотоволтаичен парк. Поводът е инвестиционно намерение за електроцентрала с инсталирана мощност от 180 мегавата и подстанция за присъединяване към националната електропреносна мрежа.
Паркът ще бъде разположен на около 2000 декара в землищата на селата Жълти бряг и Стамболово. Според кмета на Стамболово тези имоти са продадени още през 2006 година с решение на Общинския съвет, когато се предвижда изграждането на голф игрище. Проектът не се реализира, но местните тогава го посрещат ентусиазирано. Днес обаче са категорично против фотоволтаичния парк.
„Нашите притеснения са свързани първо, с нарушаване на екосистемите, които са на тази огромна площ. Там има редки видове птици и животни.“
— Радина Иванова, организатор на протеста
Хората очакват намеса на държавата и са подали жалба до областния управител. Той обаче е обяснил, че сроковете са минали и няма как решението да бъде обжалвано или изграждането да бъде спряно. Протестът е насрочен за 10:00 часа.






