Министерският съвет одобри проект за промени в Наказателния кодекс, с който нарушенията и заобикалянето на ограничителните мерки на ЕС се обявяват за тежки престъпления. Предвидени са лишаване от свобода, сериозни глоби и възможност за лишаване от права.
С промените се въвеждат изискванията на европейска директива. Предлага се създаването на нова глава в Наказателния кодекс, посветена на престъпленията срещу ограничителните мерки на ЕС.
В нея ще бъдат включени различни нарушения – от заобикаляне на санкции и прехвърляне на средства до неспазване на забрани за сделки, финансови услуги и предоставяне на различни видове услуги. Криминализира се и прехвърлянето на активи от санкционирани лица или фирми към други субекти с цел заобикаляне на ограниченията.
В съответствие с възможността, дадена от директивата, се въвежда праг от 10 000 евро. Нарушенията, свързани с финансови средства, икономически ресурси, стоки и сделки под тази стойност, няма да съставляват престъпления.
Извън наказателните състави остава предоставянето на хуманитарна помощ на нуждаещи се, когато се спазват принципите на безпристрастност, хуманност, неутралност и независимост. Няма да бъдат засягани и адвокатите, които защитават или представляват клиенти в наказателни, граждански и административни производства, включително при предоставяне на правна информация за образуване или избягване на такова производство.






