Членът на Управителния съвет на ЕЦБ и управител на Българската народна банка Димитър Радев заяви в интервю за електронното издание Econostream, че централната банка трябва да остане бдителна след септември и да бъде готова да действа, ако инфлационният натиск продължи.
Коментарите на Радев очевидно отговарят на пазарните очаквания, според които ЕЦБ ще повиши лихвените ставки с още 25 базисни пункта през септември, след последното повишаване през юни.
Позицията на шефа на ЕЦБ предполага, че централните банкери трябва да избягват да бъдат прекалено търпеливи, ако ценовият натиск се окаже по-постоянен от очакваното.
В същото време той каза, че се очаква бъдещите решения да останат зависими от постъпващите данни, като ЕЦБ ще оцени инфлацията, икономическия и растежа на заплатите, преди да обмисли по-нататъшно повишаване на лихвите.






