https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоUncategorizedУбийство на 14 диви кози в Национален парк “Пирин”?

Убийство на 14 диви кози в Национален парк “Пирин”?

Тома Белев показа шокиращи снимки на убити бременни диви кози. Общинският съветник от “Демократична България” и еколог Тома Белев сподели във “Фейсбук” шокиращи снимки на убити бременни диви кози. Белев изтри публикацията си преди часове.

От Съюза на ловците и риболовците в България публикуваха подробна информация относно случая, като уточниха, че снимките най-вероятно са от пролетта.

В момента е краят на брачния период при дивите кози и е почти невъзможно женските да са в толкова напреднала бременност. Те раждат малките си през пролетта, в периода май – юни, вероятно когато са направени и фотосите. От Съюза са се свързали с Тома Белев, който е потвърдил, че снимките не са направени сега. Той е споделил , че е получил фотосите от негов познат, който отказва да даде повече информация по случая. Екоактивистът не потвърди и локацията на умрелите животни. Пред екипа той е споделил, че му е разказано, че случаят е от парков район “Каменица” в Пирин, но и че не е сигурен дали снимките наистина са направени там.

Белев не е сезирал прокуратурата, не планира и да го прави, защото няма достатъчно доказателства по случая. Дирекция “Национален парк „Пирин” е стартирала проверка по случая. Екипът се е свързал и с директора на Национален парк “Пирин” Росен Баненски. Той е споделил, че при тях не е постъпвал сигнал за такова престъпление, но те са се самосезирали по публикацията на Белев и по случая вече тече проверка, като са сезирани и прокуратурите в Сандански и Разлог. Баненски също се е усъмнил, че снимките са актуални, първо заради напредналата бременност на животните и второ заради метеорологичните условия в посочения район в публикацията на Белев.

Според директора, в района на парков участък “Каменица”, има над 1м сняг, което прави достигането му изключително трудно, а и опасно, защото рискът от активиране на лавини е много голям.

Съгласно закона за биологичното разнообразие, дивата коза е “защитен вид”, като попада между видовете от приложение №3. Според чл. 278д на Наказателния кодекс на Република България, “който противозаконно унищожи, повреди, държи, придобие или отчужди екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни или екземпляр от вид по приложение № 3 към Закона за биологичното разнообразие, означен със знак (*), се наказва с лишаване от свобода до пет години, както и с глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.”

Националното ловно-рибарско сдружение “Съюз на ловците и риболовците в България” неведнъж е предлагал промени в Наказателния кодекс, чрез които да се утежнят наказанията за бракониерство, както и да се прецизират текстовете, които адвокатите на обвиняемите често използват, за да не се стига до ефективни наказания.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X