https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
https://ruse.news/wp-content/uploads/2022/09/ruse-1148h90.png
НачалоОбществоВ гората за гъби – вече само с позволително и с платени...

В гората за гъби – вече само с позволително и с платени данъци

Берачите на гъби, билки и горски плодове вече трябва да плащат задължително осигуровки, данък и такса. Само така те могат да получат позволително да влязат в гората. С въвеждането на новия режим за издаване на позволителни брането на гъби в гората се превръща в професия, за която се плащат и осигуровки.

“Осигурителни и здравноосигурителни вноски в размер на 129, 69 лв., алтернативен данък 30 лева и съответно месечната цена за ползване на гъби и плодове 36 лева – общо 195,69 лв. Това са сумите, които се внасят всеки месец, предхождащ месеца, в който лицето ще събира гъби. Ние сме натоварени със събиране на тези суми, но те не са за нас, внасяме ги по сметките на лицата в НОИ и съответно в държавния бюджет”, пояснява инж. Асен Карабов, зам.-директор Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП)със седалище в Смолян.

От горското предприятие уточняват, че всеки би могъл да иде в гората и да си набере гъби за собствена консумация. Но ако ги предава в изкупвателен пункт, трябва да има съответното позволително.

“Тези суми се внасят само от хората, които берат гъби с търговска цел. Основният контрол е на пункта, където търговците изкупуват гъбите. На тях им е забранено да изкупуват гъби от хора, които нямат такова позволително, и ако изкупуват, те ще бъдат санкционирани”, допълва още Карабов. Според него задължението да се плащат месечни осигуровки и данък не е отказало гъбарите.

“През април ЮЦДП в Смолян, което обхваща горските стопанства в областите Смолян, Пловдив, Пазарджик и Кърджали, е издало 140 позволителни. За следващия месец постъпилите искания за позволителни, които трябва да обработим, са 200, т.е. увеличават се”, уточнява Карабов.

Регламентът е въведен с промени в Закона за горите от януари и е влязъл в сила от април.

В писмо до шефовете на шестте държавни горски предприятия бившият земеделски министър Кирил Вътев казва, че “промяната цели повишаване на приходите по цялата верига на доставка от гората до потребителя, както и към бюджета – под формата на осигурителни вноски и алтернативен данък, превръща дейността по добив на недървесни горски продукти – диворастящи гъби и плодове, в професия със съответните социални и здравни месечни осигуровки”.

“Промените не са популярни сред населението и са възможни колизии. Няма как да бъде осъществен контрол. Потокът от гъбари е неконтролируем, когато има вълна на растеж. На всичкото отгоре данъкът е и несправедлив. Едва ли държавата ще напълни хазната с такива такси. Добре известен е социалният статус на хората, които ходят за гъби. Те влизат в гората, за да изкарат някой лев, за да се препитават. Често това е единствената алтернатива хората да изкарат някакви доходи, тъй като друга работа по селата няма. Тези, които се издържат от бране на гъби, са най-уязвимите и бедни в региона”, коментира кметът на смолянското село Момчиловци Сийка Суркова.

Преди да отидеш за гъби или горски плодове, трябва даи посетил съответното горско стопанство, на територията на което смяташ да влезеш. Там да подадеш заявление по образец, с което да бъде издадено позволително като за добив на дърва. То ще важи за конкретния месец.

Подобни статии

КОМЕНТИРАЙ

Моля, въведете вашия коментар!
Моля, въведете името си тук

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

X