Административният съд във Варна образува ново административно дело по искова молба на „МБАЛ Варна“ ЕООД (бившата Транспортна болница) срещу Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщиха от съда.
Спорът е за неизпълнение на парични задължения по административен договор за оказване на болнична помощ по клинични пътеки, амбулаторни и клинични процедури.
През март тази година лечебното заведение заведе дело срещу НЗОК за неизплатени близо 300 000 евро. Впоследствие болницата оттегли исковата си молба, а съдът прекрати производството. От институцията уточняват, че оттеглянето на жалбата не лишава ищеца от правото да предяви същия иск повторно.
С новата искова молба „МБАЛ Варна“ ЕООД отново твърди, че НЗОК неоснователно отказва да заплати реално извършена, отчетена и приета без възражения медицинска дейност за периода от август до ноември 2025 г.
От болницата оспорват законосъобразността на наложените финансови лимити, като се позовават на Конституцията и на Решение №6 от 11 април 2024 г. на Конституционния съд. Според посочената практика лечебните заведения не могат да отказват прием и спешна помощ на пациенти поради изчерпване на предварително определени бюджети.
В иска си лечебното заведение претендира същата сума за главница – 282 784,99 евро. Увеличен е обаче размерът на исканото обезщетение за забава.
Претендираната мораторна лихва вече възлиза на 15 810,74 евро при първоначално поискани 7280,46 евро по прекратеното дело. Периодът на забавата е разширен и обхваща времето от 1 януари до 18 юни 2026 г.
От „МБАЛ Варна“ настояват също за присъждане на законната лихва върху главницата до окончателното изплащане на сумата.






