![]()
Представители на Окръжна прокуратура – Русе и МВР провеждат брифинг във връзка с разследването на организирана престъпна група, занимавала се с производство и разпространение на фентанил. Това стана ясно от официалното съобщение на институциите, които дават подробности по воденото досъдебно производство.
Разбиването на лабораторията за синтетичния опиоид е резултат от съвместни действия на регионалните структури на МВР и прокуратурата в Русе. По време на брифинга се очаква да бъдат оповестени данни за задържаните лица, иззетите вещества и оборудване, както и за механизма на действие на групата.
Разследването е в напреднала фаза, като се изясняват всички съпричастни към незаконната дейност на територията на областта и извън нея.
Фентанилът е сред най-опасните синтетични наркотици, стотици пъти по-силен от морфина, а производството му изисква специализирани условия и химически прекурсори. Именно наличието на такава лаборатория в региона повишава риска за общественото здраве и налага спешни мерки от страна на правоприлагащите органи.
От прокуратурата припомнят, че досъдебното производство е образувано за организирана престъпна група по член 321 от Наказателния кодекс, както и за производство и разпространение на наркотични вещества. Очаква се на брифинга да бъдат дадени и препоръки към гражданите за разпознаване на признаците на подобна дейност и начините за сигнализиране.
Повече подробности ще бъдат предоставени след приключване на срещата с медиите, като разследващите продължават работата си по документиране на цялата престъпна схема.






